Kouzelné hodiny dědečka Václava

Dědeček Václav má hodiny, které umí zastavit čas. Vnouček Honzík je jednou tajně použije, ale čas zůstane zamrzlý. Honzík musí hodiny opravit, aby vše uvedl do pořádku, a přitom zjistí, jak je důležité trávit čas se svými blízkými.
Pohádky pro děti

Kapitola 1: Kouzelné hodiny

Honzík zbožňoval návštěvy u dědečka Václava. Nejenže měl dědeček nejměkčí křeslo na světě a zásobu cukroví, kterou nikdy nikdo nedokázal sníst, ale jeho dům byl plný pokladů. Byla to stará vila na kraji města, jejíž chodby voněly dřevem a tajemstvím. Honzík rád prozkoumával všemožné kouty – skříně, truhly, zaprášené police. Ať otevřel cokoliv, vždycky našel něco zajímavého.

„Dědo, co je támhleto za skříň?“ ukázal jednou Honzík na tmavý kout dědečkovy pracovny. Ve skříni se cosi blýskalo, ale byla zamčená.

Dědeček se usmál pod svým hustým šedým knírem. „To je moje sbírka starých hodin, Honzíku. Opravdu zvláštní kousky. Ale nejsou to obyčejné hodiny. Některé z nich mají… no, řekněme, že mají své tajemství.“

Honzíkovo srdce poskočilo zvědavostí. Tajemství! To znělo skoro jako něco ze starých příběhů, které mu dědeček vyprávěl před spaním. „Můžu se podívat?“ zeptal se s dychtivostí v hlase.

Dědeček se na chvilku zamyslel, jako by vážil, zda by měl souhlasit. Nakonec přikývl, přistoupil ke skříni a vytáhl z kapsy těžký klíč na mosazném kroužku. Skříň zavrzala, když ji otevřel, a před Honzíkem se rozprostřel pohled na desítky hodin – byly tam malé kapesní hodinky, velké nástěnné hodiny, dokonce i jedny, které vypadaly, jako by patřily do pohádky.

Jedny hodiny však zaujaly Honzíka nejvíc. Stály na horní poličce, obklopené stříbřitým leskem. Byly to staré stojací hodiny se složitými ručičkami a ciferníkem, který byl pokrytý drobnými rytinami – hvězdami, měsícem a sluncem. Uprostřed ciferníku byl malý symbol klíče.

„Tyhle jsou nejzajímavější,“ ukázal na ně Honzík. „Jak fungují?“

Dědeček chvíli mlčel, jeho pohled byl zamyšlený, skoro jako by si rozpomínal na něco důležitého. Pak si sedl do svého oblíbeného křesla, pokynul Honzíkovi, aby si sedl naproti němu, a začal vyprávět: „Tyhle hodiny, Honzíku, nejsou jen tak obyčejné. Říká se, že kdysi patřily hodináři, který uměl čarovat. Sestrojil je tak, aby uměly něco, co žádné jiné hodiny neumí – zastavit čas.“

„Zastavit čas?“ Honzík otevřel ústa překvapením. „To jako že se všechno zastaví, ale já ne?“

Dědeček přikývl. „Přesně tak. Ale je v tom háček. Když čas zastavíš, musíš ho také umět znovu spustit. A to není jednoduché. Hodiny musí být v perfektním stavu, jinak by mohly zůstat navždy zamrzlé.“

Honzík si hodiny dlouze prohlížel. „A fungují ještě?“

„To doufám, že nikdy nezjistím,“ odpověděl dědeček se smíchem, ale v jeho očích bylo něco vážného. „Takové věci nejsou hračky. Když se s nimi člověk nepáře, může napáchat víc škody než užitku.“

Honzík přikývl, ale v hlavě mu už začala klíčit myšlenka. Co kdybych měl hodně času na hraní? Co kdybych zastavil čas a děda by mě nemusel pořád přerušovat opravováním věcí? Mohli bychom spolu hrát tak dlouho, jak bych chtěl!

„Honzíku,“ oslovil ho dědeček, jako by mu četl myšlenky, „čas je dar. Nesmíme si ho brát na lehkou váhu. A největší škoda je, když si ho neužíváme s těmi, na kterých nám záleží.“

Honzík se na dědečka usmál, ale v jeho hlavě se plán pomalu utvářel. Možná, že by to přece jen mohl zkusit – jen na chvilku. Co by se mohlo pokazit?

Kapitola 2: Čas zamrzl

Honzíkovi to trvalo několik dní, než se odvážil k činu. Dědeček trávil většinu času v pracovně, jakmile ale uslyšel klapnout branku, věděl Honzík, že odešel na procházku se svým starým psem Rafem. Právě teď byl tedy dům tichý a prázdný – ideální příležitost.

Honzík vstoupil do pracovny a oči mu zasvítily, když uviděl hodiny na horní polici. Srdce mu bušilo tak hlasitě, že měl pocit, že je slyšet po celém domě. Vylezl na židli, opatrně hodiny sundal a posadil je na stůl. Byly těžké, ale jeho zvědavost byla silnější než strach.

Na ciferníku se třpytil malý symbol klíče. Vedle něj byla drobná páčka, která vypadala, že by mohla něco spustit. Honzík si vzpomněl na dědečkova slova: „Nesmíš s nimi jen tak otáčet!“ Ale co kdyby jen na chvilku? Nikdo by to přece nezjistil…

Zhluboka se nadechl a zatáhl za páčku.

V tu chvíli se svět kolem něj zastavil. Místnost ztichla tak dokonale, až ho to vyděsilo. Hodiny na stěně přestaly tikat, listy na stole, které zvedl průvan, zůstaly ve vzduchu viset, a dokonce i jemný prach, který tančil v paprscích slunce, se nehybně vznášel. Honzík stál uprostřed té podivné tiché scény a nevěřil vlastním očím.

„To je úžasné!“ zašeptal si pro sebe, i když jeho hlas v té zvláštní prázdnotě zněl až příliš hlasitě. Běžel k oknu a nahlédl ven. Sousedi, kteří si před chvílí povídali přes plot, stáli ztuhlí jako sochy. Na nebi byl zamrzlý pták, křídla roztažená ve věčném letu.

Zpočátku to bylo skvělé. Honzík běhal po domě, prohlížel si všechno, co normálně nesměl. Snědl dědečkovo cukroví, postavil z knih na stole vysokou věž a dokonce vyšel ven, aby se podíval na zamrzlého ptáka zblízka. Svět byl jeho hřištěm – a on měl všechen čas na světě.

Jenže čím déle to trvalo, tím podivnější mu to připadalo. S nikým si nemohl povídat. Ani Raf, který ležel ztuhlý pod jabloní na zahradě, nevrtěl ocasem. Honzík se na chvíli posadil vedle psa a pocítil zvláštní bodnutí smutku. „Co jsem to udělal?“ zašeptal.

Vrátil se do domu, kde ho přivítalo stejné ticho. Zašel do dědečkovy pracovny a podíval se na hodiny. Otočil páčkou zpět, ale nic se nestalo. Zatřásl hodinami, ale ty vydávaly jen tiché klik, klik, jako by se mu vysmívaly. Čas zůstal zamrzlý.

Honzík si sedl na podlahu, hodiny držel v rukou a hlavu opřel o stůl. „Dědo, kde jsi?“ zamumlal zoufale, i když věděl, že žádná odpověď nepřijde. Poprvé v životě se cítil opravdu sám. Nikdo mu neřekl, co má dělat, nikdo ho nepřišel utěšit, nikdo se na něj neusmál.

Zamyslel se nad tím, co říkal dědeček: „Čas je dar. Nesmíme si ho brát na lehkou váhu.“ A teď byl dar ztracen. Honzík začal cítit tíhu svého činu. Možná si chtěl jen trochu prodloužit odpoledne, ale místo toho všechno pokazil. A co když to tak zůstane navždy?

Postavil se a pevně si sevřel hodiny k hrudi. „Musím najít způsob, jak to opravit,“ zašeptal rozhodně. „Nesmím to vzdát. Děda by věděl, co dělat. Musí to jít spravit!“

Ale kde začít? Hodiny mlčely a svět kolem byl tichý jako hrob. Honzík si otřel slzy, které se mu kutálely po tváři. Nevěděl jak, ale jedno věděl jistě – musí se z toho dostat. I kdyby to znamenalo, že celé odpoledne bude jen hledat způsob, jak dědečkovy hodiny oživit.

Kapitola 3: Honzíkova cesta za řešením

Honzík seděl na studené podlaze pracovny, hodiny položené před sebou. Prsty jemně přejížděl po složitých rytinách na ciferníku, jako by ho mohly samy vést k odpovědi. Ale hodiny byly němé. Bez pohybu. Bez tikotu. Jako by i ony byly zamrzlé.

„Musí tu být nějaký způsob,“ zamumlal Honzík sám k sobě, ačkoliv ticho kolem ho děsilo. Pak si všiml malé zásuvky ve spodní části hodin. Byla tak nenápadná, že si jí předtím nevšiml. Zatlačil na ni a zásuvka s lehkým klik povolila. Uvnitř ležel malý deník s černými deskami.

Honzík ho otevřel. Na první stránce bylo úhledným písmem napsáno: „Hodiny času – deník mistra hodináře Samuela Víznera.“ Honzík překvapeně zamrkal. Mistr hodinář? Kdo to byl? Otočil několik stránek a rychle pochopil, že deník obsahuje návody a poznámky k hodinám. Čím více četl, tím více si uvědomoval, že hodiny nejsou jen o ozubených kolech a ciferníku, ale o něčem mnohem složitějším.

Na jedné stránce stálo zvýrazněno červeným inkoustem: „Hodiny času jsou propojeny se samotnou podstatou života. Síla hodin vychází z pochopení hodnoty okamžiků. Zneužití jejich moci může přinést chaos.“

„Hodnota okamžiků?“ Honzík se zamračil. Co to znamená?

Vstal a přešel k velkému zrcadlu, které stálo v rohu místnosti. Dědeček si ho tam postavil, aby měl lepší světlo, když opravoval drobné součástky. Honzík si prohlížel svůj odraz – rozcuchané vlasy, trochu špinavý obličej od toho, jak se otíral při čtení deníku. Najednou se jeho odraz usmál. Ale Honzík sám se neusmál.

„Tohle bude zajímavé,“ řekl odraz, jeho hlas byl stejný, ale o trochu vážnější.

Honzík vykulil oči a ustoupil o krok dozadu. „Kdo jsi?“ vyhrkl.

„Já jsem ty,“ odpověděl odraz klidně. „Ale asi bys mě mohl nazvat svým svědomím. Vypadáš, že jsi v pěkné kaši, co?“

Honzík se zmohl jen na přikývnutí. „Můžu to spravit?“ zeptal se tiše.

„To záleží na tobě,“ odvětil odraz. „Hodiny jsou jen nástroj. Skutečná síla je v tobě. Ty rozhodneš, jestli se čas rozběhne nebo zůstane navždy zmrzlý.“

„Ale jak?“ Honzík si sedl zpátky na zem. „Zkoušel jsem to vrátit, ale nic se nestalo. Co mám dělat?“

Odraz se zamyslel a pak ukázal směrem k hodinám. „Přečetl sis všechno v deníku? Možná tam najdeš odpovědi.“

Honzík přikývl a znovu se pustil do listování. Na jedné stránce objevil nákres hodin s několika šipkami ukazujícími na jejich mechanismus. Vedle bylo napsáno: „Hodiny fungují pouze tehdy, když je mechanismus v rovnováze. Všechny části musí být sladěny, stejně jako okamžiky našeho života.“

„Rovnováha,“ zamumlal Honzík. „Tak to musím opravit.“

Začal rozebírat hodiny podle návodu v deníku. Zpočátku to šlo hladce – vyndal malá ozubená kolečka, vyčistil je a zase složil zpátky. Když však hodiny znovu sestavil a pokusil se je spustit, něco bylo špatně. Páčka povolila, ale čas se nerozběhl. Místo toho se některé předměty v místnosti začaly pohybovat, zatímco jiné zůstaly zamrzlé.

Honzík vyděšeně sledoval, jak se šroubovák na stole začal vznášet, zatímco knihy zůstaly nehybné. Zvenku slyšel náraz, jako by něco spadlo. Vyhlédl z okna a viděl, že pták, který byl dříve zamrzlý ve vzduchu, teď leží na zemi. „Tohle je horší, než jsem si myslel,“ zašeptal.

„Říkal jsem ti, že rovnováha je důležitá,“ ozval se odraz zrcadla. „Máš se ještě co učit.“

Honzík se odhodlaně nadechl. „Tak mi pomož. Co mám dělat?“

„Začni přemýšlet,“ odpověděl odraz. „Hodiny nejsou jen o ozubených kolech. Jsou o čase. A čas je o tom, co s ním děláš. Možná potřebuješ víc než jen opravit mechanismus.“

Honzík přikývl, v hlavě se mu začala formovat další otázka: Jak zjistit, co přesně hodiny potřebují? Byla to hádanka, kterou bude muset rozluštit. Ale v tomhle okamžiku věděl jedno – nevzdá to.

Kapitola 4: Tajemství času

Honzík seděl ve starém křesle v dědečkově pracovně, hodiny položené na klíně. Po místnosti se tiše rozléhal zvuk nehybného světa, takový, který předtím nikdy nevnímal – hluboké ticho plné zmrzlého času. Deník mistra hodináře měl otevřený na stránce s kresbou hodin a poznámkami, které se mu stále zdály záhadné: „Síla hodin vychází z okamžiků sdílených s těmi, na kterých nám záleží. Mechanismus je pouze prostředkem, ale zdroj je v srdci.“

„V srdci,“ zamumlal Honzík. „Co to má znamenat?“

Odraz v zrcadle si odkašlal. „To znamená, že ti chybí to podstatné. Nemůžeš opravit hodiny, dokud nepochopíš, co opravují.“

Honzík zvedl oči. „A co teda opravují?“

Odraz pokrčil rameny. „Čas. A co je čas? To už je na tobě, abys zjistil.“

Honzík si unaveně povzdechl. „Mohl bys mi přestat dávat hádanky? Už tak je to dost těžké!“

„Tohle není hádanka,“ odpověděl odraz vážně. „Hodiny se musí cítit, ne jen rozebírat. Pokud to do východu slunce nepochopíš, čas zůstane navždy zamrzlý.“

Honzíkem projel chlad. „Navždy?“ zopakoval šeptem.

„Ano,“ odvětil odraz. „Proto si pospěš.“


Honzík znovu obrátil svůj pohled k hodinám. Začal jemně otáčet ozubenými kolečky a zkoušel další kombinace podle nákresů z deníku. Přesto nic nefungovalo. Čas zůstal nehybný, jako by se mu vysmíval. Jak tak seděl a přemýšlel, jeho pohled padl na malou rytinu ve spodní části hodin, které si dříve nevšiml – dvě postavy držící se za ruce pod hvězdným nebem.

„To je zvláštní,“ zamumlal a prstem přejel po rytině. Byla krásně detailní. Postavy vypadaly šťastně, téměř jako on a dědeček, když si spolu hráli. Hlavou mu probleskly vzpomínky – jak spolu jednou stavěli draka, smáli se, když jim vítr odvál klobouk, a dědeček mu vysvětloval, proč je důležité se na chvíli zastavit a užít si okamžik.

A pak mu to došlo.

Hodiny nebyly jen strojem na měření času. Byly něco víc – pamětí. Byly svědkem okamžiků, které lidé sdíleli. Nebylo to jen o opravení mechanismu, ale o pochopení, že čas má hodnotu, kterou dáváme právě těmto okamžikům.

„Dědo,“ zašeptal Honzík. „Proč jsem to neviděl dřív?“

Vstal a hodiny opatrně položil na stůl. Z deníku mezitím vypadl malý klíček, který dříve přehlédl. Byl ukrytý mezi stránkami a měl na sobě stejný symbol hvězdy jako rytina na hodinách.

„Tohle by mohlo být ono,“ řekl s novou nadějí v hlase.

Zasunul klíček do malého otvoru na zadní straně hodin a otočil jím. Mechanismus uvnitř se pohnul, ale místo očekávaného tikotu se rozezněl tichý melodický zvuk, jako by hodiny samy zpívaly. V tu chvíli cítil, jak se místnost naplnila zvláštním teplem. Bylo to, jako by čas na okamžik ožil.

„Teď už jen…“ začal, ale náhle ho odraz přerušil.

„Nezapomeň, Honzíku,“ řekl odraz. „Mechanismus funguje jen tehdy, když víš, proč to děláš. Chceš zachránit čas, ale proč? Co pro tebe znamená?“

Honzík zavřel oči a nechal svou mysl bloudit vzpomínkami. Viděl dědečka, jak mu podává talíř plný lívanců, slyšel jeho smích, když spolu hráli karty, a cítil teplé objetí, když byl smutný. To byly chvíle, které mu dávaly smysl. Bez nich by čas byl jen prázdným plynutím.

Otevřel oči a pevně stiskl hodiny. „Chci, aby se čas vrátil, protože chci být s dědou. Chci, aby ty okamžiky neskončily. Chci mít šanci být s ním a opravdu si ho užít.“

Hodiny jemně zacvakaly a ciferník se rozzářil slabým zlatým světlem. Tikot se pomalu vrátil, tichý a pravidelný, jako by se hodiny znovu nadechly.

„Dobrá práce,“ řekl odraz, který teď vypadal klidnější. „Teď už víš, co je čas.“

Honzík se usmál a cítil, jak z něj opadává tíha. Bylo to, jako by konečně pochopil, že čas není jen něco, co plyne. Je to něco, co vytváříme s těmi, které máme rádi.

Když pohlédl zpátky na hodiny, svět za oknem se začal hýbat. Listy na stromech zašuměly, pták, který dříve spadl, vzlétl zpět k obloze, a dům ožil. Čas se vrátil – a tentokrát si Honzík slíbil, že si ho už nikdy nebude brát na lehkou váhu.

Kapitola 5: Čas plyne dál

Honzík se díval na hodiny, jejich ciferník jemně zářil zlatým světlem. Tikaly pravidelně, ale čas se stále nepohnul. Chyběl poslední kousek, poslední dílek skládačky. Honzík to cítil. Mechanismus byl opraven, hodiny znovu ožily, ale přesto se svět kolem něj nezměnil.

Posadil se zpět na podlahu, ruce zabořil do kapes a přemýšlel. Jeho prsty narazily na něco malého a kulatého. Vytáhl svůj starý dřevěný přívěsek – drobný talisman ve tvaru srdce, který mu dědeček kdysi vyřezal. „Abych na tebe vždycky myslel,“ řekl mu tehdy děda s úsměvem.

Honzík přívěsek sevřel v dlani. Možná tohle je to, co chybí, pomyslel si. Hodiny potřebovaly víc než jen opravu – potřebovaly něco, co symbolizovalo jeho vztah k dědečkovi, něco, co představovalo ty okamžiky, které chtěl chránit.

Pomalu zvedl přívěsek a jemně ho zasunul do malé štěrbiny na boku hodin, která vypadala, že tam patří. Jakmile ho tam vložil, celé hodiny se rozzářily. Zlaté světlo se rozlilo po místnosti, zalilo každou skulinku a na okamžik všechno oslnilo.

Když světlo pohaslo, Honzík uslyšel zvuky, které mu zněly jako hudba – listy stromů šustily, ptáci zpívali, kroky dědečka a jeho psa duněly na zahradě. Čas se znovu rozběhl.


Honzík vyběhl ven a uviděl dědečka, jak se vrací z procházky. Raf vesele vrtěl ocasem. Všechno vypadalo úplně normálně, jako by se nic nestalo. Ale pro Honzíka už svět nikdy nemohl být stejný.

„Ahoj, Honzíku,“ zavolal děda a zamával na něj. „Jaké bylo odpoledne?“

Honzík k němu doběhl, objal ho a dlouho ho nepustil. „Bylo skvělé, dědo. Ale teď bych si s tebou chtěl zahrát tu karetní hru, co jsme plánovali.“

Dědeček na něj překvapeně pohlédl. „Karetní hru? Myslel jsem, že na ni už nemáš trpělivost.“

„Mám,“ odpověděl Honzík pevně. „A chci ji hrát s tebou.“

Dědeček se usmál, poklepal Honzíka po rameni a společně zamířili do domu. Raf radostně poskakoval kolem nich.


Večer, když Honzík seděl u stolu a pozoroval dědečka, jak míchá karty, zrcadlo v rohu místnosti tiše odrazilo jeho obraz. Zrcadlový Honzík stál na svém místě, jeho pohled klidný a spokojený. Pak jemně kývl a zmizel.

Honzík se na moment zarazil, ale pak se usmál. Věděl, že zrcadlový Honzík byl pryč, ale jeho slova zůstala. Už nikdy nezapomene, jak cenný je čas, který tráví s těmi, které má rád.


Toho večera, když už ležel v posteli a slyšel tikání hodin, slíbil si, že už nikdy nebude brát čas jako samozřejmost. Každý okamžik měl smysl – a on je všechny chtěl prožít naplno.

Nenechte si ujít žádné příběhy

Subscribe to our email newsletter to get the latest posts delivered right to your email.
Příběhy do vašeho emailu každý týden ✨